SSL Nedir? Ne işe yarar?

SSL açılımı Secure Sockets Layer Türkçesi Güvenli Giriş Katmanıdır. İsminde anlaşıldığı üzere sunucu ile istemci arasındaki iletişim şifrelenmiş güvenlikli giriş katmanı üzerinden yapılır.  En belirgin kullanımı web sitesindeki veri alışverişi esnasında, server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelenmesidir. Bu nedenle e-ticaret sitelerinde kredi kartı ile ödeme sayfalarında SSL bankalarca zorunlu tutulmuştur. SSL sertifikası olası kredi kartı bilgilerinin çalınma işlemini engeller ve koruma sağlar.

SSL sertifikası yüklü olan sitelerde 443 portu aktif olur. Bu sitelerde URL yapısı ise https:// şeklinde olur.

SSL Sertifikası Satın Alma İşlemi ve Kurulum
SSL Sertifikası gerektiren e-ticaret siteleri, web tabanlı e-posta gibi uygulamalar için en hızlı ve en ekonomik çözümleri sağlıyoruz. SSL siparişini sitemizden online olarak verebilir kurulum seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

SSL Nasıl Çalışır ?

SSL Public Key/Private Key adı verilen anahtarların kullanımına dayalı bir şifreleme yöntemi kullanır.
Özetle  SSL veri alışverişi yapan bilgisayarların, ağ üzerinde herhangi bir kişinin veriye müdahale etmesini önleyerek, sadece veri alışverişi yapan bilgisayar ve server arasında, güvenli bir şekilde verinin aktarılmasını sağlar.Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır